28 Şubat Postmodern Bir Darbenin Anatomisi - Şevket Kazan - 9786055000325 - Kitap | siyerkitap.com
28 Şubat Postmodern Bir Darbenin Anatomisi

28 Şubat sürecinde Refahyol iktidarına karşı gösterilen tepkilerin kaynağı, aslında dört türlü korku psikolojisine dayanıyordu.

Bu dört korku psikolojisinden ilki, iktidar şansını kaybetme korkusu, ikincisi rant ve mefaati kaybetme korkusu, üçüncüsü rejim ve can korkusu, dördüncüsü ise taassup korkusu idi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile saiyasi parti liderlerinden Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit ve Deniz Baykalın korkuları, siyasi rekabet havasından, iktidar olma şansını kaybetme endişesinden, kaynaklanırken, TÜSİAD ve rantiyeci medyanın korkusu faiz rantlarının, ABD ve İsrailin korkusu ise siyasi menfaatlerinin elden gideceği psikozuydu.

Bazı TSK mensupları ile bir kısım alevi cemaatlerinin endişesi ise, rejim elden, canım tenden gider evhamıydı.

Aydın geçinen bazı çevrelerin korkusu ise, içkim ne olacak, başımı örtecekler mi? kaygısı, yani taassup korkusuydu.

Bu korkuların ilk ikisinde kısmen haklılık payı vardı. Ama son ikisi tamamen evhamdı. Bu evham bir merkezden yıllardan beri kurgulanan dürtülerden kaynaklanıyordu. Söylentisi var, ama kendisinden ortada eser yoktu. İşin garibi endişelerin haklı olduğunu ispat edebilmek için zaman zaman sahnelenen oyunlar ve provakasyonlar da bir türlü dikiş tutmuyordu.

Nitekim, bir yıl süren Refahyol iktidarı dönemi, bu endişelerin hiç de haklı olmadığını bütün açıklığıyla gözler önüne sermiş, fakat yine de bazı- çevreleri, Refahyol iktidarını işbaşından uzaklaştırmak için zaman zaman birlikte hareket etme yolundan alıkoyamamıştır

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786055000325
Yayın Tarihi 2013-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 573
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Şevket Kazan
Ürün Satışta. %35

32.50

Liste Fiyatı : 50.00

Kazancınız : 17.50

Temin Süresi : 2 Gün