Aydın, Toplum ve Tarih; Düz Yazılar 2 - Hüsrev Hatemi - 9789757032433 - Kitap | siyerkitap.com
Aydın, Toplum ve Tarih; Düz Yazılar 2

"Aydın" tarifi için yapılan izahlarda "sorumluluk bilinci"nin öne alındığı görülüyor. Bence bu ölçüt, aydının tanımlanmasında çok önemlidir. Fakat diploma aldıktan sonra okumamak ve düşünmemek nasıl entellektüel olmayı engelliyorsa, "sorumluluk bilinci" süsü verilmiş, gerçekte politika merakından başka bir şey olmayan davranış da aydın olmağa yeterli değildir.
Felsefeci, görsel sanatçı, bilgin, edebiyatçı vb., uğraş alanlarında evrensel kalmayı tercih edebilir, bunlar için bulunması zorunlu şart, ulusallık değildir. Fakat sorumluluk bilincinin sadece evrensel planda olması, aydın olmak için yeterli değildir.
Aydının sorumluluk bilinci içinde yaşadığı topluma ilgisizlik derecesinde evrenselleşmemelidir. O zaman aydın değil, entelliğe yaklaşmış demektir. Kendisine düşünme kalıplarını sunmuş olan anadilinin geçmiş ve geleceğine, yahut kendi toplumunun sosyo-ekonomik sorunlarına ilgisiz olan bir aydın, aydın-entel arasında bir yerdedir, diyen Hüsrev Hatemi bu kitabında bir "aydın" olarak toplum ve tarihimizin çeşitli meselelerine eğiliyor.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789757032433
Yayın Tarihi 1998-11-30
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Aydın, Toplum ve Tarih; Düz Yazılar 2
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 286
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hüsrev Hatemi
Ürün Tükendi.

14.91

Liste Fiyatı : 21.30

Kazancınız : 6.39

Stokta yok