Despotizmin Sonbaharı - Rıdvan Kaya - 9789758507887 - Kitap | siyerkitap.com
Despotizmin Sonbaharı

Ortadoğuda yaşana gelişmeler halkların öfkesi, Arap baharı, Arap devrimi/uyanışı vb. ifadelerle tanımlanmakta. Karşı karşıya olduğumuz bu altüst oluşu ortak bir kavramla ifade etmek gerekirse, intifada kavramının daha uygun düşeceği söylenebilir. Şimdilik küresel nitelik taşıdığı söylenemez elbette ama harekete geçirdiği kitleler, oluşturduğu gündemler, zihinlerde meydana getirdiği sarsıntı itibariyle bölgeselliği aşan bir olguyla yüz yüze olduğumuz çok açık.

İslam dünyasının kalbinde, Ortadoğuda yaşanan bu devasa hareketlilik, ödenen ağır bedellere karşın müthiş bir iyimserlik ve özgüven duygusu yaymakta. Tüm dünya, on yıllar boyunca baskılarla, sistematik zulümlerle, katliamlarla susturulmuş, sindirilmiş Müslüman halkların ayağa kalkışına şahitlik ediyor. Zaman zaman İslami hareket mensuplarının dahi yeise, ümitsizliğe kapılmasına neden olan suskunluk örtüsü yırtılıyor, korku duvarları aşılıyor.

İntifada olgusu Ortadoğuda değişimin adresini ve yönünü ortaya koymuş halde. Bu süreç küresel Batı hegomonyasına eklemlenmeyi getirecek diye endişe edenler, halk isyanlarını dekoratif bir muhalefet şeklinde tahfif edenler, dürüst olmak ve İslamcı hareketlerin her yerde sürece ağırlığını koymaları karşısında tezlerini gözden geçirmek zorundalar. Müslüman halkların ağır bedeller ödeyerek gerçekleştirdiği intifadaya hep evhamlı bir ruh haliyle ve komplocu bir kafayla yaklaşanlar Tunusta yanıldılar, Mısırda yanıldılar, Libyada yanıldılar, inşaallah yakın bir zamanda Suriyede de bir yanılgı içine düştüklerini görecekler!

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789758507887
Yayın Tarihi 2012-12-30
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Despotizmin Sonbaharı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 272
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Rıdvan Kaya

52.00

Liste Fiyatı : 80.00

Kazancınız : 28.00

Stokta yok