Devlet Kapısı; Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Hükümet Konaklarının İnşa Süreci ve Mimarisi - Nurcan Yazıcı Metin - 9786059506908 - Kitap | siyerkitap.com
Devlet Kapısı; Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Hükümet Konaklarının İnşa Süreci ve Mimarisi

Hükümet konakları yerel yönetim geleneği bağlamında tarih/ tarihçilerin çalışmalarına konu olmuş; inşa süreçleri ve mimarileri açısından çalışmalar içinde tanımlanmış olmakla birlikte bağımsız bir çalışmada ele alınmamıştır. Bugün bile birçok yerleşim merkezinde "modern" tarihi yapılar olarak görülebilen hükümet konakları Anadolu'nun yanı sıra Balkanlar'da ve Ortadoğu'da da Osmanlı toprakları sınırları dahilindeki bölgelerde tanımlayıcı mimari yapıtlar olmaktadır.
Kentlerin kimliği, birtakım öğelerle belirlenir, tanınır, tanıtılır. Bu öğeler arasında somut bir gösterge olan mimari eserler ilk sırayı almaktadır. Kentin en eski ve mamur yapısı yanında, Osmanlı'nın son döneminde yapı repertuarına dahil edilen saat kulesi, hükümet konağı, belediye gibi birtakım yapılarla kentler bütünleşmiştir. Bu bağlamda hükümet konakları kentlerin prestij yapıları, devlet otoritesinin oradaki varlığı ve hissedilirliği ölçüsünde ihtişamlı örnekler olarak ele alınmışlardır. Osmanlı Dönemi yazışmalarında, "ma'mûr bir kente yakışan" ya da "gelişmişliğin ölçüdü" olarak görülür bu konaklar.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786059506908
Yayın Tarihi 2019-05-20
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Devlet Kapısı; Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Hükümet Konaklarının İnşa Süreci ve Mimarisi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 304
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Nurcan Yazıcı Metin

58.50

Liste Fiyatı : 90.00

Kazancınız : 31.50

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün