Dini Tecrübe ve Meunet; Sıradan İnsanların Sıradışı Dini Deneyimleri - Cafer Sadık Yaran - 9786054074358 - Kitap | siyerkitap.com
Dini Tecrübe ve Meunet; Sıradan İnsanların Sıradışı Dini Deneyimleri

Dini tecrübe, daha dindar ve temiz kalpli olanlara başta olmak üzere herhangi bir insanın yaşadığı ve salt doğal nedenlerin sınırları içinde açıklanması kolay olmayıp, en azından onu yaşayan kişiler için ancak doğaüstü bir kaynağa başvurulduğunda tatmin edici bir açıklamaya kavuşabiln olağanüstü haller ve olaylardır. Batı dünyasında bu tür olaylar dini açıdan olduğu kadar psikolojik ve felsefi açıdan da uzun zamandır araştırılıp irdelenmektedir.

Bizşm klasik literatürümüzde dini tecrübe türü haller ve olaylara karşılık gelen en yakın kavram meunet, Hakk Teala'nın, herhanbi bir sıradan mü'mini, darda kaldığı zaman harikulade bir şekilde kurtarmasına ve/veya meunet üzerine İslam dünyasında veya ülkemizde ankete dayalı olarak yapılmış hiçbir geniç çaplı araştırma henüz yoktur.

İlk defa olarak bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri biriminden alınan destekle, Türkiye'nin yedi bölgesindeki çeşitli iller, ilçeler ve köylerden rastgele örneklem yöntemiyle 1236 kişi ile anket ve mülakat yapılmış, elde edilen sonuçlar dini ve bilimsel açıdan analiz edilmiştir. Ayrıca yaşanan dini tecrübe olaylarından bir kısmının metne eklenmesi, kitabın okunuşunu akıcılaştırırken, düşünme ve tefekkür için de daha somut malzeme oluşturmaktadır.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786054074358
Yayın Tarihi 2009-01-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Dini Tecrübe ve Meunet; Sıradan İnsanların Sıradışı Dini Deneyimleri
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 174
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Cafer Sadık Yaran

35.75

Liste Fiyatı : 55.00

Kazancınız : 19.25

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün