Ekonomik ve Mali Yönleriyle Vakıflar; Süleymaniye ve Şehzade Süleyman Paşa Vakıfları - Tevfik Güran - 9789759173166 - Kitap | siyerkitap.com
Ekonomik ve Mali Yönleriyle Vakıflar; Süleymaniye ve Şehzade Süleyman Paşa Vakıfları

Osmanlı iktisadi ve sosyal tarih araştırmaları için bilgi zenginliğine ve çeşitliliğine sahip kaynaklardan biri de vakıflarla ilgili muhasebe bilançolarıdır. Vakıf muhasebe bilançolarının ekonomik ve sosyal tarih araştırmaları için taşıdığı büyük potansiyele ilk kez merhum Ömer Lütfi Barkan dikkat çekmiş ve kendisi bazı vakıfların XV. ve XVI. yüzyıllara ait muhasebebilançolarını yayımlamış ve değerlendirmiştir. Yakın zamanlarda arşivde XVII., XVIII. ve XIX. yüzyıllara ait pek çok vakıf muhasebe defterleri tasnif edilerek araştırıcıların hizmetine sunulmuştur. Böylece vakıflarla ilgili daha uzun dönemleri kapsayan çalışmaların önü açılmıştır.

Bu çalışmada İstanbul’da bulunan Sultan Süleyman, başka bir ifadeyle Süleymaniye Vakfı ve Bolayır’daki Şehzade Gazi Süleyman Paşa Vakıflarının yıllık muhasebe defterlerinden elde edilen bilgiler ışığında hem işleyen bir kurum olarak büyük kamu vakıflarının gelişme eğilimleri ve hem de ele alınan dönemin iktisadi ve mali özellikleri ana çizgileriyle değerlendirilmiştir.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789759173166
Yayın Tarihi 2006-01-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Ekonomik ve Mali Yönleriyle Vakıflar; Süleymaniye ve Şehzade Süleyman Paşa Vakıfları
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 218
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tevfik Güran

34.13

Liste Fiyatı : 52.50

Kazancınız : 18.37

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün