Evrensel Çağrı Kur'an-ı Kerim (Yüce Meal ve Tefsiri) (Ciltli) - Hamdi Döndüren - 9799759199448 - Kitap | siyerkitap.com
Evrensel Çağrı Kur'an-ı Kerim (Yüce Meal ve Tefsiri) (Ciltli)

Kur'an-ı Kerim'in bir çok yerlerini, Hz. Peygamber dönemini şartlarını ve ayetlerin hangi olaylar üzerine indiğini dikkate almadan tam olarak kavramak mümkün olmaz. Çoğu zaman isim vermeden, Bedir, Uhud, Hendek savaşları ve Mekke'nin fethi gibi olaylar ve bunlarla ilgili savaş hükümleri çeşitli surelere serpiştirilmiş olarak bulunur. Yine, önemli peygamber kıssaları, toplumların helak edilişleri kısa anlatımla, hikmetli ve ibretli yönleri belirtilerek geçilir. Bütün bunların anlaşılıp açıklanması, bu savaş, kıssa ve olayların sağlam kaynaklardan ayrıca incelenmesini gerektirir.
Diğer yandan fert, aile ve toplumla ilgili hükümlerin hangi olaylar ve şartlar altında indiğinin tespiti, başka bir ifadeyle ayetlerin nüzül sebebi, hükmü doğru olarak anlamamıza yardımcı olur.

Kur'an'ı harfi harfine başka dile çevirmek mümkün olsa bile, böyle bir çevirinin, anlam zenginliğini yansıtmada yetersiz kalacağında şüphe yoktur. Çünkü, kur'an'da, bütün sözcüklerin anlamı açık ve net olmalıdığı gibi, kimi sözcükler birden çok anlam taşır. Bütün Kur'an âyetleri muhkem ve müteşabih diye ikiye ayrılır. Muhkem sözcükler; hükme delâleti açık olan, te'vil , tahsis ve nesh'e ihtimali bulunayan lafızlardır.

Biz, mümkün olduğunca, yüce kitabımızın anlam zenginliğini aktarabilmek amacıyla, böyle bir çalışma yapmaya karar verdik. Toplumun her kesiminin kolay anlaması için, sade bir üslup ve açık bir dil kullanmaya çalıştık. Âyetlerin nüzul sebebi, başka âyetlerle olan bağlantısı ve o âyetle ilgili hadisler, verilmeye çalışılmıştır. Diğer yandan ilğili âyetin dipnotunda ; inanç, ibadetler, muameleler, ceza, kefaret, vb. yüzlerce terim, ansiklopedik açıklamalı olarak mealimizde yer almıştır. Diğer yandan, Avrupa ülkeriyle ilişkilerin giderek gelişmesi dikkate alınarak karşılaştırma amacıyla, yer yer Kitab-ı Mukaddes ( K.K. kısaltılması ile ) bağlantıları kurulmuştur. Böylece araştırıcı ve okuyucu için, pratik temel bilgileri de içeren rehber bir çalışma hedeflenmiştir.

Baş tarafa eklenen, alfabetik, kapsamlı "karma konu, isim ve terim indeksi" ile mealden yararlanma kolaylaştırılmıştır.

Fıkhî tefsirli ve ansiklopedik dipnotlu mealimizin, her branşta üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerine, müftü, vaiz, Kur'an kursu öğreticileri ile din bilğisi öğretmeni meslektaşlarımıza ve okumayı sevenlere, bir çeşit. "Kur'an ilimleri Rehberi" vazifesi göreceğini umarız.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9799759199448
Yayın Tarihi 2019-05-11
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Evrensel Çağrı Kur'an-ı Kerim (Yüce Meal ve Tefsiri) (Ciltli)
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 1510
Kapak Ciltli
Kağıt Şamua
Boyut 170 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hamdi Döndüren
Grafiker   : Yunus Karaaslan
Ürün Tükendi.

113.75

Liste Fiyatı : 175.00

Kazancınız : 61.25

Stokta yok

Bu üründen 1 adet satılmıştır.