Hak: Eskiler ile Modernler Arasındaki Yeni Tartışma –Siyaset Felsefesi I– - Luc Ferry - 9786258437010 - Kitap | siyerkitap.com
Hak: Eskiler ile Modernler Arasındaki Yeni Tartışma –Siyaset Felsefesi I–

Birinci Dünya Savaşı'na şahitleri "Büyük Savaş" demişti, çünkü bu ölçekte bir yıkım görülmemişti. Yıkımın faturası Avrupa’yı tanımlayan ideallere değil de devletlerin güç istenci mücadelesine kesilmişti. Fakat yirmi yıl sonra çok daha büyük ve çok daha yıkıcı bir savaşın ardından meselenin aktörler değil idealler olduğuna dair şüpheler doğdu. Adorno ve Horkheimer’ın klasik eseri Aydınlanma’nın Diyalektiği’nden Heidegger’e ve 68’e Aydınlanma idealleri hastalığın sebebi olarak teşhis ediliyordu.

Liberalizmin savaş sonrası en önemli figürlerinden Luc Ferry 80’lerin başında giriştiği bu üç ciltlik “Siyaset Felsefesi” serisiyle modernite projesinin bir savunusunu yapar, yeni bir hümanizm doktrini ortaya koyar.

Bu ciltte Ferry Amerika’da siyaset felsefesini adeta kendi suretinde yaratmış, neocon denilen yeni muhafazakarların da fikir babası kabul ettiği ünlü düşünür Leo Strauss’un Aydınlanma’ya tezat olarak kurguladığı hak kavramının eleştirisini geliştirir. Modernden kaçışa karşı aklın, iradenin ve eşitliğin yeni bir haklar kurgusu etrafında restorasyonu dile getirilir.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786258437010
Yayın Tarihi 2022-05-12
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Hak: Eskiler ile Modernler Arasındaki Yeni Tartışma –Siyaset Felsefesi I–
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 197
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Luc Ferry
Çevirmen   : Ertuğrul Cenk Gürcan
Ürün Tükendi.

32.20

Liste Fiyatı : 46.00

Kazancınız : 13.80

Stokta yok