İslâmi Finansman ve Karz-ı Hasen - Muhammet Fatih Canbaz - 9786254438332 - Kitap | siyerkitap.com
İslâmi Finansman ve Karz-ı Hasen

Karz-ı hasen Allah (c.c.) rızasını kazanmak maksadıyla, herhangi bir menfaat beklemeksizin ihtiyacı olan kişiye verilen borcu ifade etmektedir. Yöntem dünden bugüne Müslümanların sıkıntılı dönemlerinde birbirlerine yardım etmelerine, dertleriyle hem dert olarak karşılıklı muhabbetlerinin artmasına vesile olmuştur.
Karz-ı hasen; ihtiyacı olan Müslümanların faiz gibi İslâm'da haram kabul edilen yanlış yollara başvurmasını engelleyici bir fonksiyon da ifa etmektedir. Borç verecek kişi için ise verdiğinin karşılığının ahirette ve dünyada kat kat alınacağı bir fırsat olarak telakki edilmektedir. Geleneksel ekonomideki biriktirerek, saklayarak veya artırarak kazanma anlayışının tersine karz-ı hasende vererek arttırmak anlayışı hâkimdir. İslâm iktisadının temel davranış biçimlerinden olan bu anlayış Yunus Emre'nin divanında "Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil" olarak tezahür etmiştir.
Bu çalışma vesilesiyle karz-ı hasenin anlaşılması ve Müslümanların vicdanlarına sıkışmış olan karz-ı hasen davranışlarının düzenlenmesi amaçlanmaktadır.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786254438332
Yayın Tarihi 2020-10-20
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı İslâmi Finansman ve Karz-ı Hasen
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 168
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Dizgici   : Yusuf Seyhan
Grafiker   : Yusuf Seyhan
Yazar   : Muhammet Fatih Canbaz

31.85

Liste Fiyatı : 49.00

Kazancınız : 17.15

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün