Mesnevi'de Geçen Hikayeler - Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî - 9786054491070 - Kitap | siyerkitap.com
Mesnevi'de Geçen Hikayeler

Toplumların varlığını koruması ve güzel bir gelecek kurması, geçmişleriyle olan bağlarının sağlamlığıyla yakından alâkalıdır.

Bugün, kültürel geçmişimizi tesis edenleri tanımaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Geçmişimize ait önemli şahısların bir model olarak, yeni nesillerin önüne koyulması gerekmektedir. Üzerinde yaşadığımız coğrafya, yetiştirdiği fikir, bilim ve devlet adamları açısından çok değerli ve zengindir. Bu şahıslar asırlardır, sanat eserleri, şiirleri ve yaşam tarzlarıyla toplumumuzun önünde yürümekte ve onların geleceğine ışık tutmaktadır.

Bu toprakları bize ait kılan ulular kervanının başında Mevlânâ hazretleri gelmektedir. Onun eserleriyle yaktığı çerağ, sadece bu toprakları değil, bütün dünyayı aydınlatmaya devam ediyor. Yolda kalmışları, yolunu şaşırmışları, kafası karışıkları varlığın hakikatine çağırıyor.

Yedi yüzyıl önce söylediği sözlerin yankısı artarak sürüyor. İnsanlığa, inancın gerçek güç olduğunu öğretiyor.

Mevlânâyı ve eserlerini tanımak bizim için hayatî bir ihtiyaçtır. En büyük eseri olan Mesnevî onun her yönüyle olgunlaştığı dönemin eseridir.

"Mesnevî, hakikate ulaşma ve yakîn sırlarını açma hususunda din asıllarının asıllarıdır" der Mevlânâ ve devam eder:

"Şüphe yoktur ki Mesnevî gönüllere şifadır, hüzünleri giderir, Kuran'ı apaçık bir hale koyar, rızıkların bolluğuna sebep olur, huyları güzelleştirir.

Mesnevînin en zengin malzemesi hikâyelerdir. İnsan bu eseri okurken herhangi bir kitabı okur gibi değil, kendisini bir sohbet halkasına girmiş gibi hisseder.

Mesnevîdeki hikâyeleri hikmetleriyle birlikte ele aldık. Mümkün olduğunca Mevlânânın o hikâyeyi anlatmasındaki gayeye bağlı kalmaya çalışarak açıklamalarda bulunduk.

Mesnevîden derlediğimiz bu hikâyelerin, Mevlânânın eserlerine bir kapı bir geçiş olmasını ümit ediyoruz.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786054491070
Yayın Tarihi 2013-12-30
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Mesnevi'de Geçen Hikayeler
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 288
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî
Editör   : AHMET KASIM FİDAN

54.60

Liste Fiyatı : 84.00

Kazancınız : 29.40

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün