Ölüm Siyaseti; Cihatçı Üst Müslümancılar - Fethi Benslama - 9789750523571 - Kitap | siyerkitap.com
Ölüm Siyaseti; Cihatçı Üst Müslümancılar

Fethi Benslama, bu ses getiren çalışmasında, radikalleşmeye psikoloji, psikanaliz ve tarihsel analizin verileriyle yaklaşıyor. Ölüm Siyaseti: Cihatçı "Üst-Müslümanlar", gençleri cihat adına ölüme ve öldürmeye sürükleyen süreçleri ele alırken, din-siyaset ilişkisine değinerek, halifeliğin kaldırılmasının yarattığı büyük travmanın ertesinde İslâm'ın bir siyaset ideali olarak dağılışına değiniyor. Yazar, düşman olarak görülen Batı'yla karşılaşmanın yarattığı kırılmayla birlikte, "daha çok" Müslüman olma, bir "Üst-Müslüman" olma yarışının ortaya çıkışını ve sonuçlarını somut örnekler ışığında inceliyor.

Benslama'ya göre, küresel cihat çağında artık alçakgönüllü, dünyadan el ayak çekmiş, tevazuyu öğütleyen İslâm değil; kibirli, Müslümanlığını sergilemekten ve dayatmaktan haz duyan, nefret yüklü bir güç gösterisi içinde Allah'ı kendine bağımlı kılıp, onu tekeline alan bir cihatçı özne başrolde ve bu belki de İslâm'ın karşılaştığı en büyük tehlike.

"Geleneksel İslâm'da, şehit, ölmeyi arzulamadan ölümü karşısında bulan bir savaşçıdır. Ölümü başka savaşçılarla mücadelesinin doğasında olan bir tehlike olarak kabul eder ama yaşamak ister: Ölürse, fazladan bir ödül alır. İslâmcılığın yeni şehidi içinse, ölüm mücadele sırasında gerçekleşebilecek bir şey değil, mücadelenin ereğidir. Ölmektir zafer."

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789750523571
Yayın Tarihi 2019-02-20
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Ölüm Siyaseti; Cihatçı Üst Müslümancılar
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 101
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Fethi Benslama
Çevirmen   : Orçun Türkay

47.20

Liste Fiyatı : 59.00

Kazancınız : 11.80

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün