Siyaset Felsefesi - Luc Ferry - 9789759956530 - Kitap | siyerkitap.com
Siyaset Felsefesi

Aslında üç ciltten oluşan Siyaset Felsefesi'nin ilk iki cildi, 2002-2004 döneminde milli eğitim ve genç-likten sorumlu bakan olarak Fransız anayasasında "sekülarizm ve okullarda dini sembollerin kullanımı" konusundaki hukuki düzenlemeleri yürürlüğe sokan Siyaset Bilimi profesörü Luc Ferry tarafından kaleme alındı. "Eskiler ve Modernler Arasındaki Tartışma" ve "Tarih Felsefecilerinin Sistemi" başlıklı ciltler, "modernite" döneminin gerçekte aşılmadığını; akıl, evrensellik ve öznellik gibi değerlerin ardından hiç de yas tutmayan yeni bir hümanizmin önümüzdeki ?modern dönemde" belireceğini ortaya koyma iddiası taşıyor.

Sorbonne'da Siyaset ve Ahlâk Felsefesi profesörü olan Alain Renault'nun yine Luc Ferry ile beraber kaleme aldığı üçüncü cilt ise "İnsan Haklarından Cumhuriyetçi Düşünceye" başlığını taşıyor ve Fransız İhtilali'nden neşet eden liberalizm-sosyalizm ayrışmasının insan hakları anlayışı üzerinde ne denli etkili olduğunu tartışıyor. Ferry ve Renault bu ayrışmanın aşılamasa bile, çağdaş bir siyaset felsefesi ve siyaset tarzıyla mümkün olduğunca sınırlandırılması gerektiğini savunuyorlar.

Kant, Hegel ve Fichte'den, Heidegger, Strauss ve Arendt'e büyük filozofların düşünceleri üzerinde şekillenen bir politik meseleler manzumesi olan ve Kıta Avrupası'nın güncel siyasi akım ve tartışmalarına ışık tutacağına inandığımız bu felsefi denemeyi okurumuza sunuyoruz.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789759956530
Yayın Tarihi 2015-11-13
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Siyaset Felsefesi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 642
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Luc Ferry
Yazar   : Alain Renault
Yazar   : Luc Ferry;Alain Renault

45.50

Liste Fiyatı : 65.00

Kazancınız : 19.50

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün