Siyer Araştırmaları Dergisi - 2. Sayı - - 9772547982002 - Kitap | siyerkitap.com
Siyer Araştırmaları Dergisi - 2. Sayı

Yüce Allah'ın insanlığa gönderdiği son rehber Kur'ân-ı Kerim'in mübelliği ve peygamberlerin sonuncusu olan Hz. Muhammed'in hayatı, yaşadığı dönem, kişiliği, ahlakı, bıraktığı etki ve Hz. Peygamber algısı, Müslümanların yanı sıra gayrimüslimlerin de ilgisini çekmektedir. Bu ilgiden dolayıdır ki son yıllara siyer alanında yapılan çalışmaların sayısında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Bununla birlikte söz konusu çalışmaların sayısındaki artışın niteliğe yeterince yansıdığını söyleyemiyoruz.
Doğrudan ya da dolaylı olarak siyer alanına giren konularda makaleler telif edilmesini teşvik etmek, telif edilen makalelerin niteliğini arttırmak, ülkemiz araştırmacılarının hazırladığı nitelikli makaleleri başka ülkelerdeki araştırmacılara sunmak, böylece ülkemizde siyer alanındaki birikimin fark edilmesini sağlamak amacıyla yılda iki sayı olarak çıkarmayı planladığımızSiyer Araştırmaları Dergisi'nin ilk sayısını yayınlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Elinizdeki derginin yayın kararı bir yıldan fazla bir süre önceverildi. Karşılaştığımız birçok zorluğa rağmen dergiyi bugün yayınlamak nasip oldu. Her sayıyla beraber daha güçlenmiş ve alanda söz sahibi olan bir dergiyi oluşturmak duamız ve gayretimizdir
Dergimiz, sadece siyer alanında çalışan araştırmacılara değil, diğer disiplinlerde uzmanlaşmış; ancak Hz. Peygamber, dönemi, kişiliği ve ahlakıyla ilgili çalışmalar yapan bütün araştırmacılara açıktır.
Bu dergiyi diğer hakemli dergilerden ayıran bazı özelliklerini burada hatırlatmakta yarar görüyoruz. Öncelikle elinizdeki dergi, ülkemizde siyer alanında telif edilmiş ilk hakemli dergidir. Başka ülkelerde de örneğini bilmiyoruz. Ayrıca ülkemizde ilk defa akademik bir dergi, dört dilde birden yayınlanmaktadır. Dergimizde yayın kabulü alan bütün makaleler Türkçe, Arapça Kürtçe ve İngilizce olmak üzere dört dilde yayınlanacak, Türkçe nüshası matbu olarak, diğer dillerde hazırlanan nüshaları ise dergimizin web sayfalarında araştırmacıların hizmetine sunulacaktır. Böylece ülkemizin siyer birikimini, Türkçe bilmeyen dünyanın herhangi bir bölgesindeki araştırmacıların hizmetine sunmayı hedefliyoruz.
Dergimize gönderilen makalelerin, objektif bir hakemlik sürecinden geçirilmesi hususunda başlattığımız çalışmaların da önemli olduğunu düşünüyoruz. Dergimizin bu yönüyle de diğer dergilere örnek olmasını ümit ediyoruz.
Bu Sayımızda Kimler Var?
CEM'Ü'L-KUR'ÂN (KUR'ÂN-I KERÎM'İN
MUSHAF HALİNE GETİRİLMESİ)
KASIM ŞULUL

SİYASÎ MUHALİF MODELİ OLARAK HZ. MUHAMMED
ŞABAN ÖZ


HZ. PEYGAMBER'İN CÂRİYESİ MÂRİYE
EMİNE PEKÖZ

SİYER MERVİYÂTINDA KUSSÂS METİNLERİ ÜZERİNE
ŞABAN ÖZ

BİR İLİM OLARAK SİYER
DOSYA

İLK SİYER KAYNAKLARI VE MÜELLİFLERİ 147
FEYZA BETÜL KÖSE

HZ. PEYGAMBER'İN (SAS) EĞİTİM METOTLARINDAN
‘TÂLİM' KAVRAMI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
MUHAMMED EMİN YILDIRIM

Altı aylık bir periyod içerisinde matbu olarak yayınlanacak dergimiz, aynı zamanda www.siyerarastirmalaridergisi.com internet adresinde online olarak Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kürtçe olarak da yayınlanacaktır.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9772547982002
Yayın Tarihi 2019-03-22
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Siyer Araştırmaları Dergisi - 2. Sayı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Kollektif
Ürün Satışta. %0

25.00

Liste Fiyatı : 25.00

Kazancınız : 0.00

Stoklarla sınırlıdır
Aynı Gün Kargo   

Bu üründen 3 adet satılmıştır.