Siyer İlim Tarih ve Kültür Dergisi - 3. Sayı - - 2770000021296 - Kitap | siyerkitap.com
Siyer İlim Tarih ve Kültür Dergisi - 3. Sayı

SİYER (AKTÜEL) DERGİSİ
3 AYLIK İLİM, TARİH ve KÜLTÜR DERGİSİ
İslâm'ı anlama ve siyer
İnsanlığın son umudu, Kur'ân'ın be¬yanıyla insanlığa şahit "ümmeten va¬saten" makamına namzet Müslüman¬ların geçmiş tarihlerinde örneklerine az rastlanır derecede ve şiddette bir varlık yokluk mücadelesine/imtihanı¬na maruz kaldığı hepimizin malumu¬dur. Ancak unutulmamalıdır ki Müslü¬man toplumların şu sıcak zamanlarda yegane kurtuluşu ve saadeti şüphesiz iddia ve dava edindiği İslam'ı yaşaması ve yaşatmasıdır. Yaşamak ise bilinen tüm anlamıyla kitabî olanı amelî hale dönüştürmekten geçer.
Meselenin can alıcı noktasıda tam da burada düğümlenmektedir: İslam'a göre biz kendimize ayar mı verceğiz, onun ab-ı hayat suyunu hayatımıza içirmek ile onun ile birlikte bir dönüşümü, de¬ğişimi ve dahi ınkılapları mı yaşayıp, yaşatacağız; yoksa onu kendimize ben¬zetip, tahrib ve tağyir mi edeceğiz?. Yani kitaba mı uyacağız, yoksa kitabına mı uyduracağız!? Bu sorunun cevabını ancak kitabın/Kur'ân'ın sahibi Cenab-ı Hakk'ın işaret buyurduğu yerde bula¬biliriz: Resûlullah'ın (sas) yaşayan bir Kur'ân olan hayatında, yani Sünnet ve Sireti'nde... Dolayısıyla İslam'ın doğru anlaşılması ve dahi yaşanmasında Si¬yer'in son derece etkin ve belirleyici bir rehberliği gündeme gelmektedir.
Hz. Peygamber'in (sas) konumu
İslam'ın doğru anlaşılmasında Siyer'in yeri ve önemi tartışılmaz bir gerçekli¬lik olarak karşımızda durduğuna göre, aynı şekilde Siyer'in sıhhat ve selame¬ti de onun temel dayanağı, ana teması olan Hz. Peygamber'i doğru anlama ve anlamlandırılmasındadır. Bir kul ve bir elçi olarak Hz. Muhammed Mustafa'yı (sas), Kur'an'ın ışığında, Sünnet'in reh¬berliğinde ve dahi Siyer'in sıhhatli ve sağlam bilgilerinin penceresinden süzü¬lüp gelen sahih verilerden elde edilecek bir usûl ile anlama ve anlamlandırma çabası ancak bizi sağlıklı bir Peygam¬ber algısına ulaştıracaktır. Bunun dı¬şında bir yol/metod bizi ya beşeriyet¬ten soyutlanmış bir insan üstü örnek alınamaz bir varlık tasavvuruna ya da -haşa- sadece bir "postacı" mesabesin¬de vahiy karşısında pasif, nötr bir ko¬numa indirilmiş tarihsel bir şahsiyete götürecektir.
Bu sayımıza katkıda bulanan değerli kalemler
Kapak konusu kapsamında Kasım Şu¬lul, Mustafa Ağırman ve Muhammed Emin Yıldırım hocalarımızın yazıları¬nı, dosya sorusuna verdikleri cevaplar ile Mustafa Fayda, Rıza Savaş, Adnan Demircan, Şefaettin Severcan, Şaban Öz ve Feyza Betül Köse hocalarımızın değerli yorumlarını bulacaksınız. Ay-rıca Rıza Savaş hocamızın "Taif" ile il¬gili yazdığı müstakil bir çalışması da dergimizin bu sayısını zenginleştiren yazılar arasında yer almaktadır.
Bunların yanısıra dergimizin temel di¬siplinlerinde ise her zaman olduğu gibi Levent Öztürk, Mehmet Apaydın, Mah¬mut Kelpetin, Mahmut Karakış, Ali Ural hocalarımızın siyerin çeşitli alanlarını bizlere tanıtan yazılarıyla karşınızdayız.
Ayrıca dergimizin siyer alanındaki der¬gicilik noktasında farklı bir ses ve bir mektep olma iddasının birer mevyeleri olan siyer sevdalısı genç kalemlerimi¬zin zengin içerikli yazılarını da burada zikretmeden geçemiyeceğiz.
Geçmiş ve yaklaşmakta olan tüm bay¬ramlarımızı tebrik eder, insanlığa ve âlem-i İslam'a barış ve huzur getirme¬sini Rabbimizden niyaz ederiz.
Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere...

Devamı

Format Kitap
Barkod 2770000021296
Yayın Tarihi 2019-03-22
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Siyer İlim Tarih ve Kültür Dergisi - 3. Sayı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Kollektif

15.00

Liste Fiyatı : 15.00

Kazancınız : 0.00

Stokta yok

Bu üründen 13 adet satılmıştır.