Son Sultanların İstanbulu'nda; Siyaset-Modernleşme-Yabancı Okullar - Mary Mills Patrick - 9789759951641 - Kitap | siyerkitap.com
Son Sultanların İstanbulu'nda; Siyaset-Modernleşme-Yabancı Okullar

Batının Gözüyle Türkler serisinin ilk kitabı Robert Kolejin Kızlarında, hayatı ve İstanbul Amerikan Kız Kolejini kurması kaleme alınan ABDli misyoner Mary Mills Patrick, bu kez yazar olarak karşımızda. Hatıratın başrollerini, Patrickin 1871-1924 yılları arasında eğitim ve kültür misyoneri olarak bulunduğu Osmanlının son sultanları paylaşıyor.
Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat, Sultan Abdülhamit, Sultan Reşat ve Sultan Vahdettinin yanı sıra dönemlerinde siyaset sahnesinin önemli isimleri olmuş, Midhat Paşa, Talat, Enver ve Cemal Paşalar ve Mustafa Kemal Paşa eser boyunca karşımıza çıkan diğer isimler. Eserin başlıca temaları ise gayrimüslim azınlıklar (milletler), insan ve kadın hakları, laik hukuk, meşrutiyet, mekteplerdeki modern eğitim, ekonomi, ulema, Türkiyede din ve modernleşme gibi kayda değer biçimde güncelliğini muhafaza eden meseleler.
Bütün bunların yanında, Doğunun önemli merkezi Erzurum ile imparatorluk başkenti İstanbulun tasvir edilmesi ve bu şehirlerdeki gündelik hayatın ve halkın renkli biçimde hikâye edilmesi, bize yitik bir devrin hayatı ve adetlerinin tadını sunuyor. Yakın tarihimiz ve son iki asırdır gündemimizden düşmeyen meseleler, bunların ortaya konmasına ve her daim diri tutulmasına ön ayak olmuş güruhun üyesi bir batılı tarafından kaleme alındığı şekliyle Batının Gözüyle Türkler serisinde.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789759951641
Yayın Tarihi 2009-03-30
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Son Sultanların İstanbulu'nda; Siyaset-Modernleşme-Yabancı Okullar
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 348
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mary Mills Patrick
Çevirmen   : Ayşe Aksu
Ürün Tükendi.

28.00

Liste Fiyatı : 40.00

Kazancınız : 12.00

Stokta yok