Sultanın Kayıp Mücevheri; Avrupa'da Ottomania Rüzgarının Olağanüstü Hikayesi - Martyn Downer - 9786257854672 - Kitap | siyerkitap.com
Sultanın Kayıp Mücevheri; Avrupa'da Ottomania Rüzgarının Olağanüstü Hikayesi

Dünyanın en ikonik mücevherlerinden Çelenk'in peşinde Osmanlı'nın ihtişamına ve Avrupa'daki etkilerine gizemli bir yolculuk.

İngiliz Amiral Lord Nelson'ın mücevheri Çelenk dünyanın ve İngiliz tarihinin en önemli ikonik elmaslarından biri olarak kabul ediliyor. 1798 yılında Nil Savaşı'nın ardından bu muhteşem elmas Nelson'a 3. Selim tarafından hediye edildi. Çelenk bu savaşta ele geçirilen veya yok edilen Fransız gemilerini temsilen 13 parçadan oluşuyor. Ortadaki merkez elmas kıyafet üzerindeyken dönen bir saat mekanizması ile çalışıyor. Nelson, ömrü boyunca Çelenk'i şapkasında taşıdı ve bu efsane mücevher Avrupa'da bir moda çılgınlığı doğurdu. Öyle ki benzerlerini almak için sıraya girenler için seri kopyaları yapıldı.

Çelenk, Nelson'ın bir markası haline geldi. Trafalgar'dan sonra Nelson'ın ailesine miras kaldı ve Kraliçe Victoria'nın huzurunda takıldı. 1895 yılında bir müzayedede satıldı. Sonrasında bir şekilde Greenwich'teki Ulusal Denizcilik Müzesi'nin gözde sergi malzemelerinden biri oldu. 1951 yılında bir baskın sırasında ismi bilinmeyen bir hırsız tarafından çalındı ve o gün bugündür ortada yok.

Çelenk'in olağanüstü serüvenini kaleme alan Martyn Downer dönemin Ottomania çılgınlığına da ışık tutuyor.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786257854672
Yayın Tarihi 2020-11-07
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Sultanın Kayıp Mücevheri; Avrupa'da Ottomania Rüzgarının Olağanüstü Hikayesi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 328
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Editör   : Sezai Saraç
Yazar   : Martyn Downer

37.80

Liste Fiyatı : 54.00

Kazancınız : 16.20

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün

Bu üründen 1 adet satılmıştır.