Türk Edebiyatında Manzum Hilyeler (Ciltli) - Mehtap Erdoğan - 9786055397555 - Kitap | siyerkitap.com
Türk Edebiyatında Manzum Hilyeler (Ciltli)

Hilye, Hz. Muhammedin fiziksel görünümünü, güzel ahlakını, karakterini, güzel vasıf ve sıfatlarını, kısmen kıyafetlerini anlatan manzum ve mensur olarak kaleme alınan ya da tablo şeklinde ortaya konulan eserlerin genel adıdır. Hz. Muhammede duyulan eşi görülmemiş büyük sevgi, İslam inancının onun resminin yapılmasına izin vermemesi, Hz. Peygamberin hilyesini okuyanın ve ezberleyenlerin bu dünyada ve ahirette büyük mükâfatlara erişeceği, onu rüyasında göreceği ve birçok felaketten korunacağına dair oluşan inanışlar, bu türün ortaya çıkmasında ve yaygınlaşmasında rol oynayan başlıca etkenlerdir.
Başlangıçta yalnızca Hz. Muhammed için yazılan bu türün sınırları diğer peygamberleri, dört halifeyi, aşere-i mübeşşereden diğer sahabeleri, Hz. Hasan ve Hüseyin ile bazı tarikat kurucularını da içine alacak şekilde zamanla genişlemiş; 15. yüzyıldan günümüze kadar hilye yazma geleneği gelişerek devam etmiştir.
Türk Edebiyatında Manzum Hilyeler adlı bu çalışmada, araştırmalar sonucunda elde edilen 43 manzum hilyenin genel özellikleri göz önünde bulundurularak hilye türünün özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca eldeki edebî metinlerden hareketle Hz. Muhammedin, diğer peygamberlerin, dört halifenin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile bazı İslam büyüklerinin fiziki özellikleri kelimelerle resmedilmiştir.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786055397555
Yayın Tarihi 2013-05-27
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Türk Edebiyatında Manzum Hilyeler (Ciltli)
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 880
Kapak Ciltli
Kağıt 2.Hamur
Boyut 225 X 285
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mehtap Erdoğan

243.75

Liste Fiyatı : 375.00

Kazancınız : 131.25

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün