Türk Ordusunda Son Alman General:;Hilmar von Mittelberger - Resul Alkan - 9786050845815 - Kitap | siyerkitap.com
Türk Ordusunda Son Alman General:;Hilmar von Mittelberger

Türk Ordusunda Son Alman General: Hilmar von Mittelberger Kitap Açıklaması


Osmanlı ordusunun ıslahında Alman geleneği 1835’te Helmuth von Moltke ile başlamış ve Colmar von der Goltz Paşa ile devam etmiştir. Takriben bir asır süren bu geleneğin Türk ordusundaki son temsilcisi ise General Hilmar von Mittelberger olmuştur.

1933-1939 yılları arasında Türkiye’de Harp Akademilerinde kurmay subaylarının teorik ve pratik eğitimlerinde önemli görevler üstlenen von Mittelbeger, Türk ordusunun ihtiyacı olan talimnameleri ve Harp Akademilerininde okutulan bazı ders kitaplarını da kaleme almıştır. Emekliliğe ayrıldığı 1933’te Alman ordusundaki 14 general arasında yer alan Bavyeralı General von Mittelberger Türk ordusuna katkıları bakımından yabancı danışman/eğitmen subaylar içerisinde müstesna bir konuma sahiptir.

Resul Alkan’ın Türk Ordusunda Son Alman General başlıklı bu çalışmasında, Alman generalin hayat hikâyesi, Alman ordusundaki görevleri, Türk ordusunda 6 yıl süren eğitmenlik ve danışmanlık faaliyetleri ve İkinci Dünya Savaşı ve sonrasındaki yıllarda yaşadıkları aktarılmaktadır. Bunun dışında von Mittelberger’in otobiyografisinden yola çıkarak Alman generalin Türk ordusu ve kurmayları hakkındaki görüşleri ve Türk ve Alman siyasal sistemleri ve devlet adamlarının karşılaştırmalı mukayesesine değinilmektedir.

Alman askerî ve diplomatik arşiv belgelerinden istifade edilerek hazırlanan elinizdeki bu biyografik çalışma, Erken Cumhuriyet Dönemi Türk askerî tarihi meraklıları için Hilmar von Mittelberger’in bir portresini sunuyor.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786050845815
Yayın Tarihi 2022-10-21
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Türk Ordusunda Son Alman General:;Hilmar von Mittelberger
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 128
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Resul Alkan

37.50

Liste Fiyatı : 50.00

Kazancınız : 12.50

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün