Türklük: Hüzünlü Bir Bağ - Ulus-Devlet Milliyetçilik Etnik Kimlik: Bir Çaykara Etnografisi - Yağmur Dönmez - 9789750534027 - Kitap | siyerkitap.com
Türklük: Hüzünlü Bir Bağ - Ulus-Devlet Milliyetçilik Etnik Kimlik: Bir Çaykara Etnografisi

Türklük: Hüzünlü Bir Bağ - Ulus-Devlet Milliyetçilik Etnik Kimlik: Bir Çaykara Etnografisi Kitap Açıklaması


“Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, göç yolları üzerinde bulunan bu topraklarda; inşa edilmek istenen Türklüğün; sürekli yerleşilmek istenen, muğlak, gücünü de büyük ölçüde bu muğlaklıktan alan, yine muğlaklığı ölçüsünde muhatap olduğu öznelerin bağ kurabildiği fakat yine bu muğlaklık nedeniyle çoğu özne açısından
hep bir eksikliği getiren ve ancak öznelerin hüzünlü bir bağ kurabilmelerine olanak tanıyan bir pozisyon olarak düşünülmesi Türklük tahayyülümüzü genişletecektir.”

Türklük: Hüzünlü Bir Bağ’da Yağmur Dönmez, Trabzon-Çaykara örneğinde canlı bir etnografi çalışmasıyla, etnokültürel kimliğin nasıl kurulduğunu, nasıl yeniden üretildiğini tasvir ediyor.

Türkçe konuşmakla “sohbet dili” olarak Rumca konuşmak, TürklükMüslümanlık-Lazlık-Rumluk, gündelik hayatta nasıl ayırt ediliyor, nasıl algılanıyor? Basit ve açık zıtlıklar mı bunlar, yoksa aralarındaki sınırlar bazen geçirgen hale geliyor, birbirlerine dolanıyor mu? Din, eğitim, sınıfsal konumlar, bu kimliklerin deneyimlenmesini nasıl etkiliyor?

Milli kimlik inşasının sadece tepeden aşağı bir iktidar tasarrufu değil, yer yer direnişlerle, yer yer pazarlıklarla biçimlenen dinamik yönünü gösteriyor kitap. “Türklük hali”nin veya “halleri”nin, toplumsal yaşam deneyimi içinde nasıl şekillendiğinin keşfine çıkıyor.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9789750534027
Yayın Tarihi 2022-11-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Türklük: Hüzünlü Bir Bağ - Ulus-Devlet Milliyetçilik Etnik Kimlik: Bir Çaykara Etnografisi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 248
Kapak Ciltsiz
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yağmur Dönmez

63.20

Liste Fiyatı : 79.00

Kazancınız : 15.80

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün